10 Soruda Lazer Epilasyon

1- Lazer epilasyon hangi bölgeler için uygundur?

Gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile göz kapakları hariç tüm vücut bölgelerindeki tüylere lazer epilasyon uygulanabilir. Kadınlar için örnek olarak; koltukaltı, kol, bacak, genital bölge, göbek, göğüs ucu/arası, çene, bıyık ve favori gibi alanlardır. Erkekler için ise; sırt, omuz, sakal, göğüs, ense, kol, bacak, uyluk ve özel bölge olarak sıralanabilir.

2- Lazer epilasyon tedavisi sonrasında cildimizde bir farklı görüntü ortaya çıkar mı?

Lazer epilasyon sonrasında bazen 5 – 10 dakika bazen ise yarım saat kadar süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir.

3- Seansların aralıkları ne kadardır?

Lazer epilasyon seanslarına verilen aralıklar bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.

4- Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişi ne yapmalıdır?

Öncelikle kişinin görülüp değerlendirilmesi, gerekiyorsa Dermatoloji uzmanı tarafından tüylenmenin nedeninin araştırılması, tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Lazer epilasyon uygulamasına geçmeden evvel tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya ip gibi köke yönelik müdahalenin lazer epilasyondan önceki son 3 haftada yapılmaması şarttır.

5- Lazer epilasyon cihazları nelerdir?

Lazer epilasyon cihazları farklı cilt ve tüy tiplerine göre çeşitlere ayrılır. Başlıca lazer epilasyon cihazlarını şöyle sıralayabiliriz; Alexandrite, Diode ve Nd: YAG lazer. Alexandrite lazer cihazları açık tenliler için tercih edilen cihazlardır. Cildin daha derin bölgelerine inebilen Diode ise açık-koyu cilt tipleri için tercih edilmektedir. Uzun darbeli atışlar yapabilen lazer epilasyon cihazı olan Nd: YAG lazer ise genel olarak çok koyu cilt tipine sahip kişilere uygulanmaktadır.

6- Erkeklere lazer epilasyon uygulanabilir mi?

Erkeklere lazer epilasyon yaygın olarak ve başarıyla uygulanmaktadır. Uygulama yaptıranların yaklaşık %35-40 kadarı erkektir.

7- Lazer epilasyonun güvenliliği kesin midir?

Evet, lazer enerjisi belirli bir dalga boyundaki ışındır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışın demeti vücutta herhangi bir artık madde bırakmaz, ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi de bulunmamaktadır. Bu nedenle Amerikan FDA tarafından yıllarca yapılan incelemeler sonucu zararsız ve etkili bir şekilde epilasyon amaçlı kullanım için onaylanmıştır.

8- Genital bölge lazer epilasyonu güvenli midir?

Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmak için seçilen sağlıklı bir yöntemdir. Tüm vücuda uygulanan lazerle, genital bölge lazer epilasyonu arasında güven açısından bir fark yoktur. Genital bölge lazer epilasyonu esnasında gönderilen ışınlardan sadece kıl kökleri etkilenir ve vücudun kalan bölgeleri güvende tutulmuş olur.

9- Hamilelik veya emzirme döneminde lazer epilasyon yapılabilir mi?

Bilimsel araştırmalar ve uzman görüşleri ortaya koymaktadır ki, lazer epilasyonun bugüne kadar vücuda kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır. Ancak hamileler üzerinde yapılan herhangi bir araştırma bulunmadığı için hamilelik döneminde lazer epilasyon uygulamalarına ara verilmesi önerilmektedir. Doğum sonrası 90 gün sonrasında veya tercihe göre emzirme döneminden sonra lazer epilasyona başlanabilmektedir.

10- Hormon sorunu yaşayanlarda da lazer epilasyon etkili midir?

Hormon bozukluklarında lazer epilasyon gayet etkilidir fakat daha fazla sayıda seans uygulanması gereksinimi bulunmaktadır. Önce hormon testleri ile sorun tanımlanır, gerekiyor ise ilaç tedavisine başlanır ve ilaç tedavisine başlanması ile birlikte lazer seanslarına da başlanabilir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.